PŠ KUTINSKA SLATINA

Autor: Marina Maltarski, 27. 9. 2011.

27. rujna 2011. godine svečano je otvorena područna škola Mate Lovraka u Kutinskoj Slatini.

Školu je svečano otvorio ministar  znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske; Radovan Fuchs. A  uz  Ministra, sam čin otvorenja su učinili posebnim: najstariji mještanin Milan Grdić, koji je pohađao staru PŠ Kutinska Slatina, te najbolja učenica  škole Kristina Borojević.

Svečanost su uveličali  brojni gosti, među kojima je i gradonačelnik grada Kutine; Davor Žmegač,  saborske zastupnice; Ivanka Roksandić i Mirjana Petir, pročelnik grada Kutine; Željko Tomičić, vjerski dostojanstvenici; naš biskup Vlado Košić te  ravnatelji kutinskih škola.

Školu je blagoslovio sisački biskup Vlado Košić.

Učenici OŠ Mate Lovraka pozdravili su uzvanike zanimljivim programom.

Vršitelj dužnosti OŠ Mate Lovraka, Ivica Marušić, pozdravio je goste, podsjetio na povijest škole , te kako je ideja popularnog romana Družba Pere Kvržice nastala u vrijeme kada je Mato Lovrak radio kao učitelj u ovoj kutinskoj školi (1919./1920.).

Obećao da će škola nastaviti u duhu tradicije odgajati i obrazovati sljedeće naraštaje, te da u duhu Lovrakove družine  naš vlakić kreće dalje.

Gradonačelnik nas je podsjetio na tijek radova, te kako je grad Kutina u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa  ustrajao u naumu da škola bude izgrađena, unatoč globalnoj krizi i recesiji.

Ministar Radovan Fuchs rekao je kako je izgradnja škole rezultat  dobre suradnje Ministarstva i jedinice lokalne uprave koja zna što želi. Dodao je i kako je škola iznad pedagoških standarda koji su trenutno propisani.

Da je doista tako, kako je ministar rekao, dokazuje prekrasna škola na površini 902,75 m2 , te unutrašnjost koju krase: četiri učionice opremljene TV-prijamnicima, projektorima i računalom, zbornica, školska dvorana, kuhinja, garderoba...  Područnu školu u Kutinskoj Slatini pohađa 57 učenika od I. do IV. razreda.

Gosti su mogli prošetati  školom, koju su svojom kreativnošću dodatno uljepšale učiteljice PŠ Kutinska Slatina: Mirjana Pavičić Šalković, Katarina Ozimec, Radojka Pavešić i Draženka Rendulić sa svojim učenicima.

Lektorirala: prof. Marija Roško