Inetrvju s pobjednicom na natječaju "Moja priča", Jelenom Prochazkom

Autor: Marina Maltarski, 11. 11. 2014.

Jelena Prochazka, učenica naše škole, dobitnica je prve nagrade na natječaju Moja priča. U nastavku slijedi razgovor s Jelenom.

Odakle ideja za tvoj sastavak?
Ideja mi je došla jer sam se sjetila plakata o različitosti koji smo radili na satu vjeronauka pa sam to povezala s temom ljubavi.

Kako glasi naziv tvoje nagrađene priče?
Naslov mog sastavka je bio «Fora je biti različit».

Djeca se u školi razlikuju. Primjećuješ li to?
Naravno. Razlikujemo se po mnogim stvarima. Netko više voli matematiku, netko tjelesni, netko nosi naočale , netko voli ovu ili onu vrstu glazbe. Netko voli čitati, a netko ne.

Kako se djeca često ponašaju prema «različitoj» djeci»?
Često su bezobrazni i zadirkuju ih. To ih sigurno smeta i čini ih tužnima i vjerojatno odbačenima iz društva. Nekada se koristi i nasilje. Zato treba nešto promijeniti. Učiti djecu da se tako ne ponašaju.

A sada nekoliko pitanja o tebi. Predstavi nam se malo.
Idem u 5. razred OŠ Mate Lovraka. Negdje od drugog razreda volim čitati, pa i pisati. Imam mlađeg brata i sestru. Idem u glazbenu školu i sviram violinu. Omiljena serija mi je «Slatke male lažljivice», prije sam gledala i Glee. Od filmova volim Briljanteen. Dosta knjiga volim. Sumrak Sagu, Harry Pottera i druge.

Kako si se osjećala kada si osvojila prvu nagradu?
Nisam to očekivala i bila sam jako, jako sretna. Zacrvenila sam se od silnog iznenađenja. Stvarno mi je bilo drago.

Da li bi se htjela baviti pisanjem kad odrasteš?
Pa sada mislim da ću pisati jer volim pisanje. Prije sam htjela biti doktorica. Još ne znam.

Tvoja poruka za kraj?
Želim svima poručiti da poštuju različitosti, jer se svi po nečemu razlikujemo. Svatko neka voli sebe onakvog kakav je. I želim da se nikada ne dogodi da djeca zbog bilo čega zlostavljaju drugu djecu.

Intervju vodila Vida Pelin, 5.c