Cilj projekta "Kako biti prijatelj 2023./2024." jest poučiti djecu o komunikaciji i odnosu prema osobama s oštećenjima vida ili sluha. Sve - kroz upoznavanje s brajicom (putem taktilne slikovnice i radnih materijala) i znakovnim jezikom (putem video priče na znakovnom jeziku i radnih materijala). Sadržaji su izrađeni u suradnji s iskusnim učiteljima u osnovnim školama, kao i stručnjacima Centara "Vinko Bek" i "Slava Raškaj" u Zagrebu te provjereni u osam osnovnih škola diljem Hrvatske. Slikovnica je odobrena od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Nositelj projekta "Kako biti prijatelj" tijekom aktualne šk.god. je Društvo naša djeca Kutina, u partnerstvu s udrugom Kreativni oslonac, čija je predsjednica i autorica projekta- Jasmina Kos, a tajnica udruge je i  dugogodišnja učiteljica OŠ Mate Lovraka te voditelj projekta i koordinator u OŠ Mate Lovraka-Sanja Kos mag.prim educ. Projekt sufinancira Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH.

Kroz taktilnu slikovnicu i video priču na znakovnom jeziku "Mačak Krešo se pita: Koje je boje srce moje?" te radne materijale, učenici 10 OŠ diljem Hrvatske učit će o odnosu prema osobama s oštećenjem vida ili sluha.

Link na odluku:

Reakcije učenika i učitelja tijekom prošle šk.godine bile su odlične, a vrijednost projekta prepoznali su i mediji. Prilažem i TV prilog emitiran u središnjoj informativnoj emisiji RTL Televizije:

Vremenski tijek  projekta:

• veljača i ožujak - nakon izrade potrebne naklade taktilnih slikovnica, dostava u OŠ, kao i digitalne sadržaje, radne materijale te pripremu za sat razrednika. Svi materijali ostaju u trajnom vlasništvu škole.
  • ožujak /travanj  -  održat ćemo 45-minutnu inicijalnu radionicu uživo u  školi o načinu uporabe dostavljenih sadržaja i provedbi projekta, temeljem iskustva iz primjene u 8 OŠ diljem RH tijekom šk.god. 2022/23. Sudionici radionice: minimalno jedan/na učitelj/ica koji/a će provoditi projekt, a prema interesu i stručni suradnik/ca i/ili drugi zainteresirani učitelji; autorica projekta i vanjska stručna suradnica.
  • svibanj i prva polovina lipnja - provedba projekta na satu razrednika u najmanje jednom 4. razredu OŠ. Ako postoji interes, aktivnosti se mogu provesti u svim 4. razredima, a uspješna se dosad pokazala i provedba od 2. do 6. razreda.
  • sredina lipnja - završna skupna online radionica učitelja/stručnih suradnika koji su provodili projekt, s autoricom i predstavnicima nositelja projekta. Cilj je prikupiti iskustva iz provedbe, reakcije učenika i učitelja, prijedloge kako poboljšati projektne sadržaje ili aktivnosti.
  • kraj lipnja ili početak srpnja - završna online konferencija projekta
Za sada su odrađene dvije faze projekta: slikovnica je izrađena te dostavljena u OŠ Mate Lovrak, kao i digitalni sadržaji, radni materijali te priprema za sat razrednika te u školi ostaju trajno.
Također je odrađena 45 minutna inicijalna radionica uživo sa stručnim suradnikom na projektu prof. Tamara Mikša učiteljicom hrvatskog jezika, pedagoginjom škole Martinom Zakić, te knjižničarkom škole Ivom Galić i voditeljem projekta za školu Sanjom Kos učiteljicom engleskog jezika. "